Телефонни номера на кантората
+359 42 250 113
+359 42 260 113
0893 46 43 92
Факс: +359 42 250 113
Работно време
Понеделник – Петък
8:30 – 17:00
Събота – Неделя
Почивни дни
Адрес
Стара Загора 6000, ул. Поп Минчо Кънчев N 71 – къща
Изпрати ни съобщение
Какво представлява частното съдебно изпълнение?
Законът за частните съдебни изпълнители е приет през 2005г., а първите 14 кантори в страната (сред които и нашата) започват работа през април 2006г. Частният съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни и публични вземания. Той е независим и при изпълнение на своите функции се ръководи само от закона. Частният съдебен изпълнител не е търговец или фирма за събиране на дългове, той е длъжностно лице, което изпълнява делегирана държавна власт по реда и начините, посочени в закона и затова в Наказателния кодекс посегателствата срещу него са приравнени на тези срещу съдия и прокурор, т.е. наказват се максимално строго. Съдебният изпълнител пристъпва към изпълнение по молба на заинтересованата страна на основание представен изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение.
Какво е необходимо, за да започне изпълнително производство?
Когато разполагат с изпълнителния лист или друг акт, подлежащ на изпълнение, гражданите и фирмите могат да се обърнат към частен съдебен изпълнител. Всеки частен съдебен изпълнител има район на действие, това е територията, на която той може да извършва принудително изпълнение. Районът съвпада с района на съответния окръжен съд, а за София – Софийски градски съд.
Какво представлява изпълнителният лист?
Какви са начините кредиторът да се снабди с изпълнителен лист?
Какви такси се заплащат, за да получите вземанията си чрез частен съдебен изпълнител? Кой плаща тези такси?
За извършване на изпълнителни действия частният съдебен изпълнител събира такси, чийто размер е определен от Министерския съвет в Тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ. Таксите на частния съдебен изпълнител са еднакви по размер с таксите, предвидени в Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, за таксите, събирани от съдилищата .., по която работят държавните съдебни изпълнители. Таксите и разноските се плащат от взискателя (кредитора) авансово – при образуване на изпълнителното дело и преди извършване на съответното изпълнително действие. Таксите се заплащат от взискателя, но са за сметка на длъжника. Освен това, длъжникът дължи т.нар. пропорционални такси към частния съдебен изпълнител, които се формират пропорционално от размера на задължението му. Следва да се има предвид, че от 01.01.2011г. е в сила промяна в ЗЧСИ и ГПК, според която взискателят, а след това длъжникът дължат заплащане и на съответни държавни и местни такси за всяка отделна справка за длъжника и за налагане/вдигане на обезпечителни мерки като запор и възбрана. Срещу тези законодателни промени Камарата на частните съдебни изпълнители възразяваше продължително време, но в крайна сметка министерство на правосъдието ги наложи в Народното събрание.
Може ли да Ви осъдят без да знаете?
Допуска ли се някакво разсрочване на дълга?
Какви са правата и задълженията на длъжника?
Права:
- Да се консултира с адвокат.
- Да оспори вземането на взискателя, когато изпълнителният лист е издаден по реда на заповедното производство.
- Да оспори вземането на взискателя, когато изпълнителният лист е издаден по реда на заповедното производство.
- Да направи възражения пред ЧСИ, относно несеквестируемостта на имуществото, срещу което е насочено изпълнението.
- Да предложи изпълнението да бъде извършено само чрез някои от исканите от взискателя начини на изпълнение или само срещу определена част от неговото имущество.
- Да обжалва неправилните и незаконосъобразни действия на съдебния изпълнител пред компетентния съд.
- Да се оплаче в Министерството на правосъдието или в Камарата на частните съдебни изпълнители при неправомерно или неетично поведение на ЧСИ.
Задължения:
- Да спазва разпорежданията на съдебния изпълнител
- Да не препятства изпълнението
- Да не се разпорежда със запорирано имущество.
Какво означава солидарната отговорност на поръчителя и какви са неговите права?
Защо е наложен запор на банковата ми сметка/трудовото ми възнаграждение преди да съм получил покана за доброволно изпълнение?
Каква е процедурата за участие в публична продан на недвижим имот?
1. Всички обявени за продан имоти се разгласяват освен в местата, посочени в ГПК и в регистъра на Камарата на частните съдебни изпълнители – http://www.sales.bcpea.org/. В обявленията за продажба са описани характеристиките на имота, местонахождението и началната тръжна цена. Тя се изчислява като 75% от оценката на имота.
2. В срок от един месец от датата на публикуване на обявлението за продажба всички кандидати могат да получат допълнителна информация за имота. В обявлението на частния съдебен изпълнител е посочено и времето, в което може да се правят огледи на място.
3. В срок от един месец от датата на публикуване на обявлението всеки кандидат трябва да подаде своята оферта в съответния районен съд, за София се подават в деловодството на СРС на бул. „Цар Борис III” № 54. Предложената цена трябва да е записана с цифри и думи. Кандидатът трябва да внесе и т. нар. задатък, който представлява 10% от началната цена.
4. В първия работен ден след изтичане на едномесечния срок за получаване на оферти частният съдебен изпълнител съставя протокол и трябва да обяви за купувач на имота в присъствието на всички подали оферти, този от тях, който е предложил най-висока цена над началната. Преди това е длъжен да попита кандидатите дали някой от тях предлага за имота цена с един задатък по-висока от обявената най-висока, ако има такова предложение то се вписва в протокола и се пита дали има друг наддавач, който предлага цена с един задатък по-висока от предходната и така до изчерпване на устното наддаване.
5. В случай, че няма явили се кандидати на търга, частният съдебен изпълнител обявява нов търг, но този път с 20% по-ниска цена.